Treblinka koncentracijos stovykla | Lenkija
Treblinka – ten kur negali likti abejingu
Per Antrąjį pasaulinį karą netoli Treblinkos miestelio Lenkijoje naciai pastatė koncentracijos stovyklą. Joje per kiek daugiau nei metus (1942 iki 1943 m.) buvo išžudyta apie 800 tūkst. žmonių. Treblinka sudaro du koncentracijos lageriai: Treblinka 1 (darbo stovykla) ir Treblinka 2 (mirties stovykla).
Koncentracijos stovyklos teritorija apima 17 ha ploto, ji buvo apsupta 3 metrų aukščio tvora ir 3 metrų gylio tranšėja, kurią saugojo 30 SS pareigūnų ir 100 pagalbinių darbuotojų.
Ši koncentracijos stovykla skiriasi nuo kitų stovyklų tuo, kad joje nebuvo krematoriumų ir žmonės nežinojo iki paskutinės akimirkos, kad jų laukia baisi mirtis, tokiu atveju vokiečiams pavykdavo išvenkti pasipriešinimo ir sukilimo. Daugelis žydų iš Vakarų ir Centrinės Europos atvykdavo į stovyklą įprastiniu keleiviniu traukiniu, už bilietus susimokėdavo patys, tikėdamiesi, kad jie atvyksta tiesiog į naują gyvenamą vietą. Iš Rytų Europos kelionė žydams buvo itin sunki, jie buvo gabenami krovininiuose vagonuose, kur negaudavo nei vandens, nei maisto.
Po atvykimo, kai kuriuos žmones tiesiog suvesdavo į kameras, taip sakydami kad jie turi nusiprausti, tuo tarpu į kamerą pradėdavo leisti nuo užvesto tanko išmetamąsias dujas arba iš sandarių kamerų pašalindavo orą ir taip žmonės uždusdavo, Treblinkoje nebuvo naudojamos Zyklon B dujos, kaip daugelyje kitų konclagerių.
Pradžioje Treblinkos koncentracijos stovykloje mirusiuosius imta laidoti, tačiau 1943 m. pavasarį, po Hitlerio vizito, imta naujai žuvusiuosius deginti, o palaidotus kūnus iškasti iš žemės ir sudeginti iš geležinkelio bėgių ir medžio pastatytuose laužavietėse. Vėliau pelenai supilti į tuos pačius kapus.
1943 m. rugpjūčio 2 d. įvyko stovyklos gyventojų sukilimas, kuriuo metu pavyko daugeliui pabėgti. Veliau 54 žmonės liudijo apie Treblinkoje vykusius nusikaltimus, tarp nedaugelio išgyvenusių sukilimo metu buvo ir Samuelis Willenberg parašęs knygą „Sukilimas Treblinkoje“ ir Richard Glatsar kuris paliko prisiminimus „Pragaras už žaliosios tvoros“.
Kai 1943 m. naciai paliko Treblinką, jie bandė paslėpti buvusius įkalčius, visus buvusius pastatus sulygino su žeme ir vietoje jų pastatė fermą, pasodino medžius, augalus ir joje „įdarbino“ ukrainiečių ūkininką.
1946 m. tyrėjai aptiko sunaikintų pastatų liekanas, seną šulinį, tvoros, keliukų likučius, žmonių kaulus ir su smėliu sumaišytus pelenus. Tačiau nepaisant to, tyrinėjimai buvo nutraukti, o masinių kapaviečių rasti taip ir nepavyko, ir tik visai neseniai specialią įrangą naudojanti mokslininkų komanda atrado krūvas kadaise palaidotų kaulų.
Šiuo metu Treblinka-2 stovykloje buvo pastatytas paminklas-mauzoliejus ir simbolinė kapinės.
Stovyklos adresas: 08-330 Kosów Lacki, Lenkija. Koordinatės 52.635623, 22.053429
O taip pat:
- Muziejus veikia kasdien nuo 9 iki 18.30 val.;
- Rekomenduojama, kad lankytojai būtų vyresni nei 14 metų;
- Kaina 7 PLN, tačiau galima ir nemokėti jei neisite į šalia esantį muziejų ir nesinaudosite tualetu;
- Fotografavimas ir filmavimas turistams yra nemokamas. Kitais atvejais reikalingas išankstinis muziejaus direktoriaus leidimas;
- Patogi avalynė ir geriamasis vanduo jums tikrai pravers, atstumas tarp Treblinka 1 ir Treblinka 2 stovyklų yra 2.5 km;
- Pakeliui esantis viešbutis Dworek Nad Stawem
- Išskirtiniai automobilių nuomos pasiūlymai Lenkijoje
- Skrydžiai į Lenkiją
- Pervežimai iš/į oro uostus
- Autobusų bilietų paieška
Ekskursijos, pramogos, bilietai į lankomus objektus