Vatikanas
Vatikanas – svečiuose pas popiežių
Vatikanas – mažiausia pasaulio valstybė esanti pačioje Romos miesto širdyje, vos 0,44 kv. km dydžio teritoriją sudaro aptverta Vatikano kalva ir Šv. Petro aikštė. Valstybė yra laikoma popiežių buveine tik nuo 1377 m., ankščiau jie su pertraukomis gyveno Quirinare rūmuose, kurį laiką popiežiai gyveno Laterane, prieš išsikeliant į Avinjoną (1309-1377). Nuo popiežiaus įsikūrimo Vatikane, prasidėjo šio miesto puoselėjimas, o 1929 m. vasario 11 d. buvo įkurta nepriklausoma Vatikano valstybė. Nors Vatikanas yra labai mažas, tačiau turi savo gvardiją, pašto ženklus ir kitus savarankiškos valstybės atributus. 1970 m. popiežius Paulius VI reformavo kariuomenę, likvidavęs pirmąsias tris kariuomenės rūšis ir valstybės apsaugai palikęs tik Šveicariškąją gvardiją, sukurtą 1506 m., 2002 m. popiežius Jonas Paulius II atkūrė žandarmeriją.
Unikali Vatikano ekonomika – tai iš viso pasaulio katalikų pervedamos lėšos, taip pat pašto ženklų, monetų, turistinių suvenyrų, bilietų į muziejus, bei leidimų pardavimai. Vidutinis pagalbinių darbininkų užmokestis yra panašaus lygio kaip ir Romoje.
Vatikane naudojami eurai su Vatikano simbolika. Šalis taip pat turi savo banką Istituto per le Opere di Religione, šis bankas turi bankomatus su instrukcijomis lotynų kalba; tokie yra bene vieninteliai pasaulyje.
Svarbiausios Vatikano įžymybės – Šv. Petro bazilika, Vatikano muziejai, sodai kasmet pritraukiantys 18 milijonų turistų iš viso pasaulio.
Ką pamatyti Vatikane:
Šventojo Petro bazilika (La Basilica di San Pietro in Vaticano) – pagrindinė Romos katalikų bažnyčios šventovė Romoje, Vatikano mieste – valstybėje, viena iš keturių Romos bazilikų, didžiausia pasaulyje katalikų bažnyčia, pavadinta pirmojo popiežiaus, apaštalo Petro vardu.
Vieta, kurioje dabar stovi bazilika, buvo Romos imperijos imperatoriaus Nerono cirko sodai, iš visų to meto statinių likęs vienas Heliopolio obeliskas, stovintis Šv. Petro aikštėje. Pirmąją baziliką šioje aikštėje 324 m. pastatė pirmasis krikščioniškasis Romos imperatorius Konstantinas į ją buvo pernešti Nerono cirke kankinio mirtimi mirusio apaštalo Petro palaikai. Šioje bazilikoje popiežius Šventasis Leonas III 800 m. karūnavo Vakarų Šventosios Romos imperijos imperatorių Karolį Didįjį. Pirmasis bazilikos archipresbiteris 1198-1227 m. buvo Ugolinas di Conti di Segni, nuo 1227 m. popiežius Grigalius IX.
Tačiau XV a. senoji bazilika jau buvo pradėjusi griūti, todėl popiežius Mikalojus V pradėjo jos rekonstrukciją, bet darbai užsitęsė ir popiežius Julijus II sumanė senąją baziliką visiškai nugriauti, o jos vietoje pastatyti naują didžiulę šventovę, kad ji būtų didesnė už visas žinomas stabmeldžių šventyklas. Į Romą sukviesti žymiausi Italijos architektai parengė savo projektus, 1506 m. geriausiu buvo pripažintas Donato Bramantės iš Milano projektas. Iki mirties 1514 m. jam pasisekė pastatą pastatyti tik iki arkų, jo pradėtą darbą tęsė Rafaelis, šiek tiek pakeitęs projektą. Bazilikos planas įgavo lotyniško kryžiaus, su viena ilgesne dalimi. Dar vėliau statybas tęsė Baltazaras Peručis, Antonijus de Sangalas, o 1546 m. vadovauti pradėjo Mikelandželas Buonarotis. Mikelandželas grįžo prie varianto su centriniu kupolu, o nuo aikštės rytinėje bazilikos pusėje, jis suprojektavo pagrindinio įėjimo kolonadą, tokią kaip ir antikinėse šventovėse, kur pagrindinis įėjimas būdavo iš rytų, o ne iš vakarų. Be to, jeigu bazilika būtų pastatyta pagal krikščioniškuosius kanonus, altoriumi į rytus, piligrimams būtų tekę lipti į Vatikano kalną, po to leistis žemyn.
Dabar jie patenka į aikštę su kolonada, kurioje ir stovi bazilika. Norint perdengti kupolą, teko sustiprinti laikančiąsias kolonas, tačiau Mikelandželui pavyko užbaigti tik kupolo būgną. Patį kupolą po jo mirties 1564 m. užbaigė Džakomas de la Porta. Mikelandželo projektas visiškai buvo įgyvendintas tik vakarinėje, altoriaus dalyje. Iš jo sumanytų keturių mažųjų kupolų darbus tęsęs architektas Vinjola pastatė tik du. Architektas Karlas Madernas popiežiaus Pauliaus V nurodymu prailgino bazilikos planą iki lotyniško kryžiaus formos, pristatydamas trijų navų fasadinę dalį, tačiau šis portikas paslėpė kupolą, jis tapo matomas tik iš toli.
Aikštę priešais baziliką 1565-1667 m. įrengė architektas Džiovanis Berninis jau baroko stiliumi.
Deja tokia ilga ir brangi statyba turėjo neigiamų pasekmių visai krikščionių bažnyčiai, trūkstant lėšų teko atnaujinti prekybą indulgencijomis, o tai sukėlė Liuterio protestus, reformaciją ir netgi suskaldė Europą.
Bazilikos ilgis 211,6 m., pagrindinio bazilikos fasado aukštis 45 m, ilgis 115 m. fasado atiką vainikuoja 5,65 m aukščio Kristaus, Jono Krikštytojo ir vienuolikos apaštalų skulptūros, iš portiko penki portalai veda į baziliką. Centrinio portalo durys įrengtos dar XV a. iš senosios bazilikos medžiagos.
Kupolo vidinis aukštis 119 m, išorinis 133 m, diametras 42 m., jis remiasi ant keturių kolonų. Po kupolu – dar vienas Berninio šedevras, 29 m aukščio baldakimas. Bronzą baldakimui popiežius Urbonas VIII, kilęs iš Barberinių giminės, liepė paimti iš Panteono konstrukcijų, laikančių portiko stogą. Už baldakimo centrinėje apsidėje pastatyta Šv. Petro katedra, virš kurios skrieja Šv. Dvasios balandis, į kairę nuo katedros Urbono VIII kapas, dešinėje – Pauliaus III kapas.
Bazilikoje arčiau pagrindinio altoriaus iš kairės pusės yra įėjimas į požemius, kuriuose pamatysite apie 20 popiežių antkapių, tarp kurių Bonifacijaus VIII, Pauliaus VI, Jono Pauliaus I, Jono Pauliaus II. Čia taip pat palaidoti imperatorius, karalius, dvi karalienės ir daugybė kardinolų ir vyskupų. Požemiuose filmuoti ir fotografuoti negalima.
Lipimas į kupolą – įėjimas į Šv. Petro kupolą yra nuo portikų į dešinę, pirmąją kopimo dalį galite kilti liftu, iki centrinės narvos terasos, o po to reikia lipti spiraliniais laiptais. Pakilus matosi nuostabus vaizdus, nusileidę nuo kupolo pateksite į Vatikano baziliką.
Vatikano muziejai (Musei Vaticani) − dailės, kultūros muziejai ir galerijos Vatikane.
Vatikano muziejuose sukaupta viena iš didžiausių pasaulyje dailės kolekcijų, kurią sudaro meno kūriniai iš įvairių epochų, tarp muziejų eksponatų − vieni žinomiausių meno kūrinių pasaulyje − Mikelandželo freskos Siksto koplyčioje, Rafaelio freskos Vatikano stancose, daugelis žinomiausių antikinių skulptūrų: „Belvederio Apolonas“, „Belvederio torsas“, „Laokonas ir jo sūnūs“ ir kitos. Vatikano pinakotekoje eksponuojami vieni garsiausių krikščioniškojo meno paveikslų, tame tarpe Rafaelio, Leonardo da Vinčio, Karavadžo ir kiti.
Vatikano muziejus sudaro:
Pijaus ir Klemenso muziejus, įkurtas 1787 m. (antikinės skulptūros kolekcija);
Karamončio muziejus, įkurtas XIX a. pradžioje (antikinės skulptūros kolekcija);
Etruskų muziejus, įkurtas 1838 m. (etruskų keramika);
Egipto muziejus, įkurtas 1839 m. (senovės Egipto menas);
Krikščionių muziejus (taikomosios dekoratyvinės dailės kūriniai, senovės Romos Augusto epochos freskos);
Šiuolaikinės dailės galerija (Vakarų Europos dailė);
Arasų galerija (kilimai);
Žemėlapių galerija (XVI a. žemėlapiai);
Kandeliabrų galerija (senovės graikų ir romėnų skulptūros);
Vatikano pinakoteka, įkurta 1932 m. (XI–XVIII a. italų tapyba);
Vatikano biblioteka, įkurta 1475 m. (unikalūs rankraščiai, inkunabulai);
Rafaelio stancos (Rafaelio išpuošti 4 popiežiaus Julijaus II apartamentų kambariai);
Mikalojaus V koplyčia (Fra Andželiko freskos);
Siksto koplyčia (Mikelandželo lubų freskos, „Paskutinis teismas“ ir kitų žymių dailininkų darbai).
Vatikano muziejuose kasdien apsilanko 15−20 tūkstančių turistų. Iš Vatikano muziejų pateksite į Šv. Petro baziliką.
Adresas: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatikanas. Koordinatės: 41.902174, 12.453969
O taip pat:
-
- Vatikanui apžiūrėti skirkite vieną dieną;
- Įėjimas į Šv. Petro baziliką nemokamas. Pakilimas į kupolą kainuoja 6 Eur. jei norite galite pakilti liftu (kaina 8 Eur.), tačiau sunkiausia kelią vis tiek reikės įveikti patiems, nes liftas kelia tik iki centrinės narvos terasos;
- Įėjimas į Vatikano muziejus kainuoja 16 Eur.;
- Jei ketinate eiti į Vatikano muziejus, pirmiausia eikite į juos, nes iš muziejaus pateksite į Šv. Petro baziliką, taip sutaupysite laiko, nereikės papildomai stovėti eilėje prie bazilikos;
- Tiek einant į Vatikano muziejus, tiek į Šv. Petro baziliką reikės praeiti patikrą, todėl su savimi neturėkite aštrių daiktų. Gerbkite Vatikano reikšmę visam katalikų pasauliui ir nedėvėkite šortų bei trumpų sijonų;
- Trečiadienio rytais vyksta Bendrosios popiežiaus audiencijos;
- Sekmadieniais 12 val. Vatikano aikštėje galėsite išvysti popiežių, kuris apie 15 min. kalbės Viešpaties Angelo maldą;
- Apsistoti visai šalia Vatikano siūlome čia: Il Pontefice
- Traukiniai Italijoje
- Mūsų kelionės į Vatikaną vaizdo įrašas.
- Pervežimai iš/į oro uostus
- Autobusų bilietų paieška
Ekskursijos, pramogos, bilietai į lankomus objektus