Žuvinto biosferos rezervatas
Žuvinto biosferos rezervatas – vienintelis toks Lietuvoje
Unikalus gamtos objektas – Centrinė Žuvinto biosferos rezervatas, jis svarbus tuo, kad yra pirmas ir vienintelis biosferos rezervatas Lietuvoje (Alytaus rajone), o atskiros jo dalys yra saugomos skirtingu rėžimu. Sudaro: centrinė Žuvinto biosferos rezervato (18 800 ha) dalis, Žuvinto gamtinis rezervatas (6 062 ha), be jo yra botaninių, botaninių zoologinių draustinių ir apsaugos, ekosistemų atkūrimo zonos. Gamtiniame rezervate negalima jokia ūkinė veikla, išskyrus retus atvejus, kai ji yra būtina išsaugoti gamtos vertybes. Draustinių zonose galima ūkininkauti tik nekenkiant ten saugomoms gamtos vertybėms.
Ši vieta yra tarptautinės svarbos saugoma teritorija, 2011 m. UNESCO įtraukė Žuvinto biosferos rezervatą į Pasaulinį biosferos rezervatų tinklą, kuriame yra 701 biosferos rezervatas 124 šalyse.
Žuvinto biosferos rezervatas yra vieningo specialių saugomų teritorijų Europos ekologinio tinklo Natura 2000 teritorijos dalis. Jame sudaromos galimybės palaikyti, o kur reikia ir atkurti iki geros apsaugos būklės natūralių buveinių tipus ir rūšių buveines jų natūraliame paplitimo areale.
Žuvinto biosferos rezervatas taip pat yra įrašytas į Ramsaro teritorija konvencijos saugomų teritorijų sąrašą.
Šis gamtos objektas yra unikalus, kuriame apsilankyti būtina kiekvienam iš mūsų, taigi, ką pamatyti rezervate:
Lankytojų centras, nuo čia prasideda Žuvinto biosferos rezervato lankymas, šioje vietoje yra įrengtos apžvalgos platformos (daugiau apie jį teksto apačioje).
Amalvo polderio paukščių stebėjimo bokštelis, tai puiki vieta stebėti paukščių sankaupas, pavasario potvynių užlietose pievose gausu ančių, žąsų, tilvikinių paukščių, iki vidurvasario girdisi griežlių balsai.
Amalvos pelkės apžvalgos platforma, nuo čia atsiveria Amalvos pelkės ir ežero panorama.
Amalvos pelkės pažintinis takas, kurio ilgis 121 m., įrengta apžvalgos platforma apžvelgti Amalvos pelkės panoramą.
Varnupių piliakalnis, vienas įspūdingiausių Sūduvos piliakalnių Amalvos palių pašonėje. Sprendžiant iš archeologinių kasinėjimų duomenų, jotvingiai jį supylė ir naudojo I tūkst. pab. – XIII a. Piliakalnio aukštis yra daugiau nei 10 m.
Žaltyčio ežero paukščių stebėjimo bokštelis, kuriame patogu stebėti vandens paukščių susibūrimo vietas Žaltyčio ežere. Migracijos metu jame gausu gulbių, kragų, ančių ir kitų vandens paukščių. Geriausias laikas stebėti – ankstyvas pavasaris arba ruduo. Visiškai šalia yra atokvėpio vieta, kur Žaltytyje galima pasimaudyti, pažvejoti nuo kranto.
Buktos pažintinis takas, eidami taku susipažinsite su saugomomis Buktos miško buveinėmis, retomis paukščių ir augalų rūšimis. Tako ilgis – 2 km, praeisite pro šiam miškui būdingus ir įspūdingus skroblynus, vandens apsemtus pelkėtus juodalksnynus ir kitas retas miškų buveines, senuosius miško medžius. Takas pažymėtas žymekliais, drėgnose vietose įrengti mediniai takai ir tilteliai, informacinės lentelės, tako pradžioje yra patogi automobilių stovėjimo aikštelė.
O taip pat:
- Kainos: lankymasis gamtiniame take pavieniams lankytojams yra nemokamas, lankytojų centro gido
paslaugos grupėms nuo 7 EUR asmeniui, lankytojų centro bilieto kaina 1 EUR,; - Lankytojų centro darbo valandos: darbo dienomis nuo 8 iki 17 val., penktadienį – iki 15.45 val.,
vasarą dirba ir šeštadieniais (išskyrus valstybines šventes), nuo 10 iki 17 val. - Lankytojų centro adresas Kampelių g. 10, Aleknonių k. LT-64351 Simno sen. Alytaus r. sav.;
- Ankstyvas rytas yra tinkamiausias paukščių stebėjimų laikas.
- Automobilių stovėjimo aikštele galite naudotis iki nuo 8 iki 20 val.