Vilko guolis | Lenkija
Vilko guolis (Wilczy Szaniec) – istorijos paminklas, kuris pasmerktas išnykti
Istorinis paminklas su giliu praeities šydu – Vilko guolis yra Lenkijos teritorijoje apie 160 km nutolęs nuo Lietuvos. Jo istorija, iš tiesų įdomi, o turistai turi galimybę pasivaikščioti po išlikusius griūvėsius, pavakarieniauti viename iš buvusių bunkerių įsikūrusiame restoranėlyje, bei užsisakyti nakvynę šalimais įsikūrusiame viešbutyje. Iki Vilko guolio patogiausias ir geriausias būdas nuvykti nuosavu automobiliu.
Vilko guolis – Vilko irštva (vok.Wolfsschanze) yra dabartinėje Lenkijos teritorijoje, netoli senos prūsų gyvenvietės (lenk. Kętrzyn) miestelio. Adolfas Hitleris šią vietą pasirinko neatsitiktinai, tankus miškas puikiai paslėpė pastatus, o esamas geležinkelis puikiai tiko tiekti statybines medžiagas ir vežti žmones. Pelkėtos vietos ir ežerai turėtų trukdyti priešininko kariams užpulti pastatus, taip pat šalia Vilko guolio buvo išsidėstę 3 kariniai oro uostai, tuo pačiu galėtų apsaugoti nuo oro atakos.
Vilko guolio statybos prasidėjo 1940 metų pavasarį. Visas statybas patikėjo Todt organizacijai, kurios įkūrėju buvo ginkluotės ministras Fritz Todt. Kad statybos vyktų sklandžiai ir niekas iš aplinkinių nežinotų apie šių pastatų tikrąją paskirti vokiečiai informavo, kad bus statomas nuodinga chemijos gamykla Askanija. Statybos vyko nuo 1940 pavasario iki 1944 m. lapkričio 20 d.. Per šį laikotarpį buvo pastatyta 200 įvairios paskirties pastatų. Komplekse buvo gyvenamieji pastatai, biurai, viešbučiai vokiečių karininkams, geležinkelio bėgiai, stotis, kino teatras, kazino, sauna, sandėliai ir kt., tarp jų 7 didžiuliai bunkeriai ir keli vidutinių ir keliasdešimt mažesnių.
Bunkeriai turėjo apsaugoti nuo oro atakų, todėl jie buvo įspūdingų dydžių – 50 m ilgio, 30 m pločio, 20 metrų aukščio, sienų plotį sudarė 4-6 metrai, stogo 6-8 metrai storis, pačio Hitlerio bunkerio plotis siekė ir 10-12 metrų storio, sienos turėjo du gelžbetonio apvalkalus. Pirmasis ir antrasis apvalkalai buvo 4 m storio, tarp apvalkalų paliktas tarpas buvo pripildytas akmenų skaldos, kad konstrukcija, esant būtinybei, amortizuotų. Kiekvieno bunkerio viduje tilpdavo apie 8 žmones. Vietos užtekdavo tik porai kambarių. Po karo amerikiečių mokslininkai apskaičiavo, kad bunkeris būtų atlaikęs net ir tiesiai ant jo numestos atominės bombos, tokios, kokia buvo numesta ant Hirošimos, sprogimo jėgą.
Vilko guolis buvo kaip miestas, kur turėjo savo elektrinę, vandentiekio, šildymo, oro valymo sistemas, o taip pat telefono ryšį su Berlynu ir fronto liniją. Plotas sudarė 2,5 kvadratinių kilometrų, plius 8 kvadratinių kilometrų miško. Visa Vilko guolio teritorija buvo apjuosta minų lauku. Iki 1956 metų vyko išminavimo procesai, kuriu metu buvo rasta 54 000 minų ir 200 000 šaudmenų. Statant Vilko guolį didelis dėmesys buvo skiriamas pastatų maskuotei, sienos buvo tepamos žaliais dažais ir apsodinami žole, krūmais bei medžiais. Laikas nuo laiko buvo atliekami kontroliniai skrydžiai virš pastatų įvertinti maskuotėms, buvo daromos nuotraukos ir nedelsiant taisomi trūkumai.
Pirma kartą Adolfas Hitleris ir visa vokiška kariuomenės grietinėlė į Vilko guolį atvyko 1941 m birželio 24 dieną. Butent iš šios vietos A. Hitleris 3.5 metų vadovavo savo kariuomenei, tik retais atvejais išvykdamas į Berlyną. Vilko guolyje Fiureris (dar kitaip vadinamas A. Hitleris) praleido apie 800 dienų, būtent čia ir įvyko pasikėsinimas jį nužudyti.
Šiame bunkeryje 1944 m. liepos 20 d. Klausas fon Štaufenbergas įvykdė pasikėsinimą nužudyti Hitlerį. Apie tai yra sukurtas filmas „Valkirija”. Adolfas Hitleris tik per plauką nebuvo nužudytas pačių vokiečių. Suvokę, kad Vokietija pralaimės karą, po ilgų planavimų Hitleriui oponuojanti nacių karininkų dalis nusprendė pabandyti susprogdinti Fiurerį jo paties būstinėje. Klausas fon Štaufenbergas atvyksta į pasitarimą Vilko guolyje, portfelyje jis turi bombą su laiko mechanizmu. Pasitarimo metu visi dalyviai susirenka aplink masyvų medinį stalą, ant kurio žemėlapyje buvo svarstomi kariniai veiksmai. K. Štaufenbergas pakišęs portfelį su sprogmenimis po stalu ir išeina iš patalpos, neva sulaukęs skambučio. Po kelių minučių jau būdamas lauke išgirdo sprogimą – manydamas, kad Hitleris žuvo, iš Vilko guolio išskrido į Berlyną, kur jau buvo parengtas operacijos – valdžios perėmimas.
K. Štaufenbergas tik Berlyne sužinojo, kad Hitleris nežuvo. Iš visų 25 dalyvavusių asmenų pasikėsinimo metu žuvo keturi karininkai ir vienuolika jų buvo sužeisti. Fiureris būtų žuvęs, jei pasitarimas būtų vykęs ne apmūrytame mediniame pastate, o Hitlerio bunkeryje (tuo metu jis buvo remontuojamas) – sprogimo jėga uždaroje erdvėje būtų daug stipresnė.
K. Štaufenbergas buvo areštuotas Berlyne ir kartu su kitais trimis karininkais sušaudytas tą pačią naktį.
1944 m. lapkričio 20 d. Hitleris su visa kariuomene palieka Vilko guolį. Netrukus po išvykimo Generolas Feldmaršalas Keitel įsako susprogdinti visus pastatus, kad jais negalėtų naudotis artėjanti Rusijos kariuomenė, 1945 m. sausio 24 d. įvykdomas bunkerių susprogdinimas. 10 tonų sprogmenų buvo sunešti į bunkerio kambarius, bunkeris buvo sprogdinamas iš vidaus. Sprogimo metu kai kurie betono blokai, sveriantys ir po 10 tonų, išsimėtė 100 m. spinduliu, o milžiniškos bunkerio sienos išsiskyrė, kai kurie bunkeriai „sulindo“ į žemę per 1-2 metrus.
Šiuo metu Vilko guolį per metus aplanko apie 200 000 žmonių.
Adresas: Gierłoż, 11-400 Kętrzyn, Poland. Koordinatės 54.080657, 21.494274
O taip pat:
- Bilieto kaina 15 PLN, automobilių parkavimas 5 PLN;
- Objektui skirkite 1-2 val.;
- Lankantis Vilko guolyje, vaikščiosite po vėsią medžiais apsuptą teritoriją, nors teks nueiti nemažą atstumą, tačiau ėjimas nėra sudėtingas;
- Prie įėjimo/išėjimo yra kavinė;
- Galite aplankyti Lenkijoje labai populiarų ežerų kurortą – Lėcius (Gižyckas) miestelį, tai vandens pramogų mėgėjų rojus, ši vieta apsupta didžiulių ežerų, kurie lenkams atstoja jūrą;
- Pajausti tų laikų dvasią, galite užsakydami viešbutį, čia.
- Darbo laikas: dirba visus metus nuo 8 ryto iki saulėlydžio;
- Skrydžiai į Lenkiją
- Pervežimai iš/į oro uostus
- Autobusų bilietų paieška
Ekskursijos, pramogos, bilietai į lankomus objektus