Dachau koncentracijos stovykla | Vokietija
Dachau – Koncentracijos stovyklų etalonas
Dachau (vok. Dachau) – viena pirmųjų koncentracijos stovyklų Vokietijoje, esanti netoli to paties pavadinimo Dachau miesto, veikusi 1933–1945 m. Stovyklos įkūrimo iniciatorius – tuometinis Miuncheno policijos vadas Heinrichas Himleris. Tai buvo pirmoji ir svarbiausia koncentracijos stovykla, kurioje vokiečių gydytojai ir mokslininkai atlikdavo medicinos eksperimentus su žmonėmis.
Dachau koncentracijos stovyklą suprojektavo būsimas komendantas Theodoras Eicke, jis daug prisidėjo prie pačios koncentracijos stovyklos funkcionavimo, o pastatyta stovykla buvo laikoma kitų koncentracijos stovyklų etalonu ir geru pavyzdžiu, būtent jis sukūrė sistemą, pagal kurią sargybinių funkcijos buvo perduotos kaliniams.
Iki Antrojo pasaulinio karo pradžios Dachau buvo kalinami politiniai nacių režimo priešininkai, komunistai, socialistai, Jehovos liudytojai, prostitutės, narkomanai, o vėliau į ją pradėta vežti įvairių tautybių žmones, įskaitant ir lietuvius. Koncentracijos stovykloje buvo sukurta bausmių ir kitokio fizinio bei psichologinio poveikio kaliniams sistema. Dachau kaliniai buvo priversti dirbti aplinkinėse pramonės įmonėse, įskaitant koncerno IG Farbenindustry gamyklas.
Stovykloje turėjo apie 150 skirtingų filialų, teritorijos plotas buvo 235 hektarai.
Pagrindinėje Dachau stovykloje iš viso kalėjo apie 160 000 žmonių, filialuose – apie 90 000 žmonių. Apie 3200 kalinių mirė, didelė dalis buvo perkelta sunaikinti į stovyklas Lenkijoje. Koncentracijos stovykloje kalėjo 3250 Lietuvos gyventojų, iš jų 1000 žydų.
Žymiausi lagerio kaliniai buvo Austrijos kancleris Kurtas Schuschniggas, austrų psichologas Viktoras Franklis, Georgesas Charpakas (vėliau Nobelio fizikos premijos laureatas), Serbijos patriarchas Gabrielis (Dožičius), vyskupas Nikolajus (Velimirovičius), prancūzų rašytojas Robertas Antelmas, graikų komunistas Nikosas. Zachariadis, slovėnų kompozitorius Blažas Arnichas ir poetas Aloisas Kreigeris, čekų režisierius, dramaturgas, kompozitorius Emilis Burianas, vokiečių teisininkas Hansas Littenas, Maksimilianas ir Ernstas Hohenbergai (Austrijos erchercogo Franzo Ferdinando sūnūs), dailidė Georgas Elseris, zootechnikas, Lietuvos veterinarijos akademijos prorektorius Zalmanas Giršavičius ir daugelis kitų.
Pokario metais Dachau pastate buvo laikomi teismo laukiantys SS kariai, vėliau kurį laiką buvo naudojama kaip JAV karinė bazė ir galiausia 1960 m. buvo uždaryta.
Buvusių kalinių iniciatyva 1962-aisiais buvo įrengtas memorialas, o dabar lankytojai gali keliauti kaliniu keliu – tuo pačiu, kurį šie turėdavo nueiti atgabenti į stovyklą, nuo geležinių vartų, ant kurių buvo užrašyta garsioji frazė – „Arbeit macht frei“ (Darbas jus išlaisvins) iki barakų, čia galima pamatyti kalinių vonias, dujų kamerą, krematoriumą ir kitas patalpas.
O taip pat:
- Darbo laikas: kasdien nuo 9 iki 17 val. Uždaryta gruodžio 24 d.;
- Įėjimas: nemokamas;
- Automobilių stovėjimo aikštelės mokestis yra 3,00 Eur;
- Jei keliausite viešuoju transportu: iš Miuncheno centrinės stoties (Hauptbahnhof) važiuokite S2 traukiniu Dachau/Petershausen kryptimi, kol pasieksite Dachau stotį. Kelionė traukiniu trunka maždaug 25 minutes. Atvykę į Dachau geležinkelio stotį, važiuokite 726 autobusu link „Saubachsiedlung“ išlipimo stotelė „KZ-Gedenkstätte“;
- Adresas: Alte Römerstraße 75, 85221 Dachau, Vokietija. Koordinatės: 48.267863, 11.468671
- Puikus viešbutis Hotel MODI
- Skrydžiai į Vokietiją
- Automobilių nuoma Vokietijoje
- Pervežimai iš/į oro uostus
- Traukiniai ir autobusai Vokietijoje.
- Ekskursijos, pramogos, bilietai į lankomus objektus