Vašingtonas | JAV
Vašingtonas – muziejų miestas
Vašingtonas (Washington, District of Columbia) įkurtas 1790 m. ir pavadintas pirmojo JAV prezidento Džordžo Vašingtono garbei. JAV sostinė tampa nuo 1800 m. Daugelis gyventojų dirba valstybės tarnyboje, paslaugų sferoje, prekybos ir finansų srityse. Išvystyta maisto, poligrafijos, karinė pramonė. Įsikūręs mokslinis centras (Smithsonian Institution), kuris vykdo plačius mokslinius tyrimus įvairiose srityse, įskaitant biologiją, astronomiją, archeologiją, antropologiją, geologiją, istoriją ir kultūros tyrimus. Jo mokslininkai yra prisidėję prie daugybės svarbių atradimų ir pažangos suprantant pasaulį. Smithsonian Institution priklauso daugiau nei 19 muziejų ir galerijų, kurie veikia Vašingtono mieste ir už jo ribų, dažnu atveju lankytojams suteikia nemokamą mokslo pažinimą bei lankymąsi.
Ką pamatyti:
Baltieji rūmai (The White House) pradėti statyti 1792 m. spalio 13 d., projektą suprojektavo architektas Jamesas Hobanas.
Pirmasis JAV prezidentas ne tik pats pakoregavo Hobano projektą, bet ir aktyviai dalyvavo renkantis vietą statyboms. Vašingtono teigimu, tai turėjo būti vieta prie Potomako upės, kuri neviršys dešimties kvadratinių mylių. Po aštuonerių metų, 1800 m. lapkričio 1 d., 2,5 mln. USD vertės pastatas buvo baigtas.
Baltųjų rūmų interjerai kuriami skirtingu stiliumi, kiekvienas jų turi ne tik originalią apdailą ir paskirtį, bet ir savo pavadinimus. Mėlynoji salė skirta oficialiems priėmimams, Žalioji – neformaliems susitikimams. Prezidento kabinetas – Ovalusis kabinetas. Baltųjų rūmų lankytojai gali apžiūrėti asmeninius buvusių JAV prezidentų ir jų šeimos narių daiktus.
Oficialiame internetiniame puslapyje pateikiama informacija, kad turistams norintiems patekti į Baltųjų rūmų vykstančias ekskursijas, reikia susisiekite su savo šalies ambasada Vašingtone, tačiau susisiekus su ambasadore, buvome patikinti, kad tai klaidinanti informacija ir jie tokių paslaugų neteikia.
Adresas: 1600 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC 20500, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.897667, -77.036540
Jungtinių Valstijų Kapitolijus (United States Capitol) esantis Kapitolijaus kalvoje, yra vienas iš JAV valstybinių simbolių.
Būsimo Kapitolijaus pamatų akmuo buvo padėtas 1793 m. rugsėjo 18 d., dalyvaujant George’ui Washingtonui. 1800 m. lapkritį dar nebaigtame statyti pastate įvyko pirmasis Kongreso posėdis.
Pastatas yra žymus savo charakteringa kupolu, kuris stovi virš centrinės Rotundo salės, ir per dvi galerijas yra sujungtas su Senato ir Atstovų Rūmais.
2021 m. sausio 6 d., įvyko smurto ir įsiveržimo incidentas į Kapitolijų, kai įsigalėjęs prezidentas Donald Trump ragino savo rėmėjus pulti pastatą ir kelti protestą prieš rinkimų rezultatus. Šis incidentas turėjo didelės įtakos šalies politinei atmosferai ir saugumo priemonėms pastate.
Kapitolijaus lankytojų centras dirba pirmadieniais–šeštadieniais nuo 8.30 iki 16.30 val., nemokamą ekskursiją rekomenduojama rezervuoti iš anksto oficialiame internetiniame puslapyje.
Adresas: Washington, DC 20004, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.890256, -77.009468
Kongreso biblioteka (Library of Congress) yra viena didžiausių bibliotekų pasaulyje ir seniausia viešoji kultūros įstaiga JAV.
Kažkada ši biblioteka buvo tikras inžinerijos stebuklas – joje veikė nuosava elektrinė, gaisrų gesinimo sistema, taip pat specialūs liftai knygoms. Pagrindinį pastato fasadą puošia nuostabus fontanas, miglotai primenantis garsųjį Romos Trevi fontaną.
Kongreso bibliotekos kolekcijoje yra daugiau nei 132 mln. knygų, išleistų 470 pasaulio kalbų, kopijų, šimtai tūkstančių mikrofilmų, apie 5 mln. žemėlapių, natų, daugybė graviūrų, nuotraukų ir net komiksų, daugiau nei 1 mln. egzempliorių bei laikraščių, išleistų per pastaruosius tris šimtmečius.
Nemokamus bilietus rekomenduojama rezervuoti iš anksto oficialiame internetiniame puslapyje.
Adresas: 101 Independence Ave SE, Washington, DC 20540, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.888692, -77.004751
Linkolno memorialas (Linkoln Memorial) buvo pastatytas XX a. pradžioje 16-ojo JAV prezidento Abraomo Linkolno atminimui. Jis išgarsėjo atvedęs Šiaurės valstijas į pergalę kruviname pilietiniame kare, kuris užbaigė epochą, kai ekonomika buvo paremta vergų darbu. Memorialinio komplekso statyba truko 8 m., jis simbolizuoja pagrindinę prezidento Linkolno idėją – tikėjimą žmogaus laisve.
Memorialo architektūra primena senovės graikų šventyklą – pastatas yra stačiakampio formos, sudarytas iš 38 baltų marmuro kolonų. Kiekviena kolona yra apie 13 m aukščio ir daugiau nei 2 m skersmens. Dvi kolonos sudaro įėjimą į memorialą, o likusios 36 nurodo valstijų, sudarančių šalį Linkolno valdymo metais, skaičių.
Pagrindinė memorialo atrakcija yra didžiulė Linkolno statula, sverianti 175 t. Netoliese yra dvi didelės plokštės, iš kurių viena išraižyta Linkolno kalba per antrąją jo inauguraciją, o antroje po Getisburgo mūšio.
Netoli komplekso yra garsusis Sparkling Pool, kuris pritraukia milijonus turistų iš viso pasaulio. Nuo čia atsiveria vaizdas į Vašingtono paminklą bei Kapitolijų.
Adresas: 2 Lincoln Memorial Cir NW, Washington, DC 20002, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.889209, -77.050191
Vašingtono paminklas (Washington Monument) – didžiulė 169 m akmeninis obeliskas, pastatytas pirmojo JAV prezidento Džordžo Vašingtono atminimui. Aplink memorialo pagrindą yra 50 vėliavų, atstovaujančių 50 valstybių. Liftu galite pakilti į pačią viršūnę, nuo kurios atsiveria nuostabi Linkolno memorialo, Baltųjų rūmų, Tomo Džefersono memorialo ir Kapitolijaus panorama.
Tarp Vašingtono paminklo ir Linkolno memorialo yra garsusis Veidrodinis tvenkinys, kuris žinomas ne tik iš gražių nuotraukų, atspindinčių garsius pastatus, bet ir svarbi įvykių vieta per daugybę istorinių momentų, įskaitant žmogaus teisių judėjimo demonstracijas. Tai buvo viena iš vietų, kuriose vyko 1963 m. ,,Didysis pasivaikščiojimas už darbą ir laisvę”, kurio metu Martinas Lutheris Kingas Jr. pristatė savo garsiąjį kalbą ,,I Have a Dream”.
Bilietus rekomenduojama rezervuoti iš anksto oficialiame internetiniame puslapyje.
Nacionalinis oro ir kosmoso muziejus (Smithsonian National Air and Space Museum) – vienas įdomiausių muziejų ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. Jame yra didžiausia istorinių orlaivių ir erdvėlaivių kolekcija. Beveik visi eksponatai yra originalūs arba tikslios jų kopijos.
Parodoje galite pamatyti lėktuvą, kuriuo Charlesas Lindberghas perskrido Atlanto vandenyną, garsųjį brolių Wrightų sklandytuvą, legendinio „Apollo 11“ erdvėlaivį, ir net „Star Trek“ erdvėlaivio modelį. Muziejuje taip pat yra eksponatų, pasakojančių apie sovietinę aviaciją: raketa SS-20, maistas astronautams ir pirmojo žmogaus kosmose Jurijaus Gagarino sertifikatas. Tačiau populiariausia yra salė, skirta Antrojo pasaulinio karo orlaiviams. Garsusis lėktuvas, kuris numetė atominę bombą ant Japonijos miesto Hirošimos, buvo vadinamas ,,Enola Gay”, tai buvo B-29 Superfortress tipo lėktuvas, kurį naudojo Jungtinės Valstijos Armijos oro pajėgos (U.S. Army Air Forces) per Antrojo pasaulinio karo laikotarpį. Bomba, kuri buvo numesta iš ,,Enola Gay”, buvo vadinama ,,Little Boy”.
Nemokamus bilietus rekomenduojama rezervuoti iš anksto oficialiame internetiniame puslapyje.
Dirba kasdien nuo 10:00 iki 17:30.
Adresas: 600 Independence Ave SW, Washington, DC 20560, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.888176, -77.019867
Nacionalinis gamtos istorijos muziejus (Smithsonian National Museum of Natural History) buvo įkurtas 1910 m., kolekcijose yra daugiau nei 126 mln. gyvūnų, augalų, mineralų, fosilijų, meteoritų bei uolienų.
Muziejus turi įspūdingas interaktyvias parodas ir ekspozicijas, kurios skatina lankytojus mokytis apie gamtos procesus, evoliuciją, mokslinius tyrimus ir įvairias kultūras visame pasaulyje. Tarp garsiausių eksponatų galima išskirti ,,Hope Diamond” (vienas didžiausių ir garsiausių mėlynojo deimanto egzempliorių), dinozaurų skeletus ir daugelį kitų objektų.
Įėjimas nemokamas. Dirba kasdien nuo 10 iki 17.30 val., išskyrus gruodžio 25 d.
Adresas: 10th St. & Constitution Ave. NW, Washington, DC 20560, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.891274, -77.025958
Nacionalinis zoologijos sodas (Smithsonian National Zoological Park) yra 163 akrų Rock Creek nacionaliniame parke Vašingtone.
Zoologijos sodas yra „The Smithsonian Associates“ dalis, todėl, kaip ir visi Smithsonian kompleksai, įėjimas nemokamas. Smithsonian zoologijos sodas šiuo metu yra didžiausias zoologijos parkas pasaulyje, kuriame gausu įvairių buveinių – nuo tropikų iki miškų, taip pat daugybė gyvūnų – nuo skruzdžių iki dramblių. Daugiausia dėmesio sulaukia zoologijos sode gyvenančios pandos.
Nacionalinis zoologijos sodas dirba vasarą nuo 06:00 iki 20:00, žiemą nuo 06:00 iki 18:00.
Nemokamus bilietus rekomenduojama rezervuoti iš anksto oficialiame internetiniame puslapyje.
Adresas: 3001 Connecticut Ave NW, Washington, DC 20008, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.929611, -77.049762 Metro stotelė Woodley Park-Zoo/Adams Morgan
Tomo Džefersono memorialas (Thomas Jefferson Memorial) buvo pastatytas trečiojo prezidento garbei, įėjusio į istoriją kaip Jungtinių Amerikos Valstijų „tėvas įkūrėjas“, įdėjęs daug pastangų į Konstitucijos kūrimą ir Amerikos Nepriklausomybės deklaracijos rašymą.
Memorialas buvo pradėtas statyti 1938 m. gruodžio 15 d., o pamatinį akmenį padėjo prezidentas Franklinas Ruzveltas.
Ši vieta buvo pasirinkta ne tik kaip tinkamiausias variantas, tačiau buvo manoma, kad naujasis memorialas bus architektūrinės kompozicijos užbaigimas – stačiakampis, apimantis Baltuosius rūmus, Kapitolijus, Linkolno memorialą ir Džefersono memorialą.
1947 m. pačiame centre buvo pastatyta viso ūgio Tomo Džefersono statula. Ant memorialo viduje esančių sienų iškaltos keturios citatos iš pagrindinių jo darbų apie laisvę, demokratiją ir teisinę valstybę – pagrindinius JAV principus ir idėjas.
Adresas: 16 E Basin Dr SW, Washington, DC 20242, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.881440, -77.036444
Tarptautinis slaptųjų agentų muziejus (International Spy Museum) – buvo atidarytas 2002 m. ir yra vienas iš populiariausių turistinių objektų mieste. Jo tikslas yra pristatyti lankytojams pasaulio šnipinėjimo istoriją, nuo senovės iki šiuolaikinių laikų.
Muziejuje yra daugybė eksponatų, susijusių su šnipinėjimu, agentais ir slaptomis operacijomis. Lankytojai gali pamatyti nuotraukas, įrangą, ginklus ir kitus objektus, susijusius su žvalgybos veikla bei susipažinti apie slaptųjų agentų veiklą, šnipinėjimo technologijas ir žvalgybos organizacijas iš skirtingų pasaulio valstybių.
Bilieto kaina 30.95 USD. Dirba kasdien nuo 9:00 – 19:00.
Adresas: 700 L’Enfant Plaza SW, Washington, DC 20024, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.884166, -77.025542
Pentagonas (The Pentagon) – JAV ginkluotųjų pajėgų centrinė štabo ir JAV gynybos ministrų biurų kompleksas, esantis Vašingtone. Pastatas turi penkiakampio formą, o jo dydį sudaro daugiau nei 600 tūkst. kv. m bendro ploto. Pentagono statyba prasidėjo 1941 m. ir buvo oficialiai atidarytas 1943 m. Jame dirba daugybė JAV kariškių ir civilių darbuotojų, vykdomi svarbiausi kariniai sprendimai, planavimo veikla bei karo operacijų renginiai ir kt.
2001 m. rugsėjo 11 d. teroristų užgrobtas keleivinis lėktuvas įsirėžė į pastatą, tuo metu žuvo visi skridusieji ir 125 žmonės buvę pastate.
Pentagonas yra svarbi institucija JAV gynybiniame ir kariniame kontekste bei pasauliniu mastu, o jo unikali forma ir istorija padarė jį itin išskirtiniu objektu.
Adresas: 1400 Defense Blvd, Washington, VA 20301, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.871085, -77.055936 Metro stotelė Pentagon Metro Station
National Geographic muziejus (National Geographic Museum) – yra susijęs su žurnalą,,National Geographic” išleidusia kompanija National Geographic Society (Nacionalinė geografinė draugija) ir siekia pristatyti įvairias mokslo, gamtos ir kultūros temas plačiajai visuomenei per įdomias ir edukacines parodas bei renginius. Muziejus organizuoja daugybę skirtingų parodų ir renginių, kurie apima įvairias temas, tokias kaip gamta, kultūra, mokslas, istorija ir kt. Parodose dažnai naudojamos National Geographic leidinių fotografijos ir kitos medžiagos, padedančios lankytojams praplėsti savo žinias ir suvokimą apie pasaulį. Muziejus dažnai keičia savo parodų temas, leisdamas lankytojams atrasti naujas ir įdomias žinias kiekvieną kartą.
Bilieto kaina 20 USD.
Adresas: 1145 17th St NW, Washington, DC 20036, Jungtinės Valstijos. Koordinatės: 38.905118, -77.038111 Metro stotelė Farragut North
O taip pat:
- Aplankykite ir kitus Smithsonian Institution priklausančius muziejus:
– National Museum of American History – Amerikos istorijos nacionalinis muziejus;
– National Museum of African American History and Culture – Afrikos amerikiečių istorijos ir kultūros nacionalinis muziejus;
– National Museum of the American Indian – Amerikos indėnų tautų nacionalinis muziejus;
– National Portrait Gallery – Portretų galerija;
– National Gallery of Art – Nacionalinė meno galerija;
– Smithsonian American Art Museum – Amerikos meno nacionalinis muziejus;
– Anacostia Community Museum – Bendruomenės muziejus Anacostia rajone;
– Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum – Dizaino muziejus. - Nakvynė State Plaza Hotel
- Išskirtiniai automobilių nuomos pasiūlymai Jungtinėse Amerikos Valstijose
- Daugiau informacijos vykstant į Jungtines Amerikos Valstijas.
- Skrydžiai į Jungtines Valstijas
- Pervežimai iš/į oro uostus
- Autobusų bilietų paieška
- Ekskursijos, pramogos, bilietai į lankomus objektus