Štuthofo koncentracijos stovykla | Lenkija
Štuthofo koncentracijos stovykla
Lenkijos šiaurėje, vos už 30 kilometrų nuo puošnaus Gdansko miesto, yra masinio žmonių naikinimo vieta, į kurią atvyksta turistai iš viso pasaulio, tai milžiniška kapavietė, sunkiai suvokiamo žmonių žiaurumo, šaltakraujiškumo teritorija, atspindinti ir liudijanti to meto įvykius.
Štuthofo koncentracijos stovykla, tai buvusi nacių Vokietijos koncentracijos stovykla, pastatyta nuošalioje ir miškingoje vietovėje, šalia mažo miestelio Štutovo (vok. Stutthof), 34 km į rytus nuo Gdansko miesto, buvusioje laisvojo Dancigo miesto teritorijoje. Koncentracijos stovykla įkurta ant jau egzistuojančių struktūrų, kurios buvo naudojamos Lenkijos inteligentams įkalintiems po vokiečių invazijos į Lenkiją antrojo pasaulinio karo metu. Štuthofo koncentracijos stovykla – pirmoji pastatyta už Vokietijos teritorijos ribų ir veikė nuo 1939 m. rugsėjo 2 d. iki 1945 m. gegužės 9 d. Tai paskutinė stovykla, kurią išlaisvino sąjungininkų pajėgos. Iš 110 000 deportuotų kalinių net 85 000 aukų mirė šioje, vokiečių sukurtoje užtvaroje.
Pradinė stovykla (vadinama senąja stovykla) buvo apsupta spygliuotos vielos tvora, ją sudarė aštuoni barakai kaliniams ir „kommandantur“ ((skirti Sovietų Sąjungos (toliau–SS) sargybiniams), iš viso 120 000 m² ploto. 1943 m. stovykla buvo padidinta ir apjuosta elektrifikuota tvora, bei turėjo trisdešimt naujų barakų. Tais pačiais metais stovykloje buvo pastatytas krematoriumas (skirtas žmonių kūnams deginti) ir dujų kamera. Šie statiniai pastatyti tam, kad būtų pradėtas masinis žydų naikinimas. Pagal „Galutinį Sprendimą“ („Galutinis sprendimas“ buvo nacių parengta žydų masinio naikinimo programa) Štuthofo stovykla buvo įtraukta į masinio naikinimo sąrašus. Taip pat prireikus naudojami mobilūs dujų vagonai, skirti dujų kameros našumui padidinti (per vieną egzekuciją buvo nužudoma apie 150 žmonių).
Koncentracijos stovykloje 1943 m. buvo įkalintos žinomos Lietuvos asmenybės, knygas apie savo išgyvenimus Štuthofe yra parašę Balys Sruoga („Dievų miškas“, parašyta 1945 m., išleista 1957 m.), Stasys Yla („Žmonės ir žvėrys“) ir Vladislovas Telksnys („Kamino šešėlyje“, 1990 m.). Rapolas Mackonis parašė rankraštį, kuris saugojamas Lietuvos ypatingajame archyve.Šiuo metu Štuthofo konclagerio buvusio krematoriumo patalpose atidengta atminimo lenta, įamžinanti kalėjusių lietuvių atminimą. Žmonės koncentracijos stovykloje gyveno brutaliomis sąlygomis, daug kalinių mirė nuo dėmėtosios šiltinės epidemijos, kuri stovykloje kilo du kartus – 1942 m. žiemą ir 1944 m. Naciai naudojo Štuthofo koncentracijos stovyklos kalinius priverstiniams darbams. Daug kalinių dirbo SS priklausančiuose versluose, tokiuose kaip DAW (Deutsche Ausrüstungswerke), labai saugomoje ginkluotės gamykloje, kuri įkurta stovyklos teritorijoje šalia kalinių barakų. Kiti kaliniai dirbo vietinėse plytinėse, privačiose pramonės įmonėse, žemės ūkyje arba koncentracijos stovyklos darbuose. 1944 m. prievartinius darbus atliekančių kalinių jėga tapo labai svarbi ginklavimosi pramonė, Focke-Wulfaircraft gamykla buvo pastatyta Štuthofo koncentracijos stovyklos teritorijoje. Galiausiai Štuthofo koncentracijos stovyklos sistema tapo plačiu priverstinių darbų stovyklų tinklu. Remiantis Holokausto enciklopedija, šiaurinėje ir centrinėje Lenkijos teritorijoje buvo įkurti 105 Štuthofo koncentracijos stovyklos padaliniai (kiti šaltiniai priskaičiuoja jų mažiau). Didžiausi Štuthofo stovyklos padaliniai buvo Torunėje ir Elbinge. Egzistuoja įrodymai, kad naciai užsiėmė nedidelio masto muilo gamyba iš kalinių kūnų.
Kalinių evakuacija iš Štuthofo koncentracijos stovyklų sistemos šiaurės Lenkijoje prasidėjo 1945 m. sausio 25 d. Prasidėjus galutinei evakuacijai Štuthofo konecracijos stovyklų sitemoje buvo beveik 50 000 kalinių, dauguma iš jų buvo žydai. Apie 5 000 kalinių iš Štuthofo koncentracijos stovyklos padalinių buvo nuvaryti iki Baltijos jūros kranto, suvaryti į vandenį ir sušaudyti. Likę buvo siunčiami į Lauenburg miestą rytų Vokietijoje. Sovietų kariams pakirtus kelią, vokiečiai suvarė išgyvenusius kalinius atgal į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Žygiuodami didelius atstumus žiauriomis žiemos sąlygomis ir kęsdami žiaurų prižiūrėtojų elgesį tūkstančiai mirė.
1945 m. balandžio mėn. likę Štuthofo stovyklos kaliniai buvo vedami iš stovyklos Baltijos jūros keliu, nes stovyklą apsupo sovietų kariai. Dar kartą šimtus kalinių suvarė į jūrą ir sušaudė. Apie 4 000 kalinių buvo pasodinti į mažą valtį ir išsiųsti į Vokietiją. Dalis buvo išsiųsti į Neuengamme koncentracijos stovyklą šalia Hamburgo miesto, kita dalis į koncentracijos stovyklas išilgai Baltijos jūros. Daugelis pakeliui nuskendo. Netrukus, prieš vokiečiams pasiduodant, kai kurie kaliniai perkelti į Malmö miestą Švedijoje ir paleisti neutralioje šalyje. Suskaičiuota, kad apie 25 000 kalinių mirė per Štuthofo koncentracijos stovyklų evakuaciją.
Šiuo metu šioje vietoje įkurtas Štuthovo muziejus, primindamas mums 1939-1945 m. tragiškus įvykius. Jis buvo įkurtas dėka kalėjusių ten žmonių 1962 m. kovo 12 d., nuo įkūrimo dienos muziejų aplankė milijonai žmonių atvykę iš visų pasaulio šalių.
Šiuo metu atstatyti ir išlikę: mediniai barakai, komendatūros pastatas, krematoriumas, dujų kamera, vagonai, eksponuojamos nuotraukos, asmeniniai žmonių daiktai. Deja dalis lagerio buvo demontuota ir sunaikinta po antrojo pasaulinio karo baigties.
Muziejuje rodomi trumpametražiai dokumentiniai filmai primenantys tų laikų realybę (filmą galima pasižiūrėti už papildomą mokestį).
Adresas: Muzealna 6, Sztutowo, Lenkija. Koordinatės 54.328233, 19.153997
O taip pat:
- Štuthofo muziejaus darbo laikas: gegužės 1 d.-rugsėjo 30 d.: nuo 8:00 iki 18:00 val.; spalio 1 d. – balandžio 30 d.: nuo 8:00 iki 15:00 val.;
- Įėjimas į Stuthovo muziejų nemokamas;
- Prie Štuthofo muziejaus yra parkingas 3 val. /20 PLN. (švenčių dienomis nemokamas);
- Įėjimas į kino salę 15 PLN, filmo trukmė 30 min.;
- Muziejaus lankymui skirkite 2-3 val;
- Galite aplankykite šalia esančią Krynica Morska vietovę (nėra jokių įvažiavimo mokesčių), praleisti laiką prie Baltijos jūros;
- Mūsų kelionės į Štuthofo koncentracijos stovyklą vaizdo įrašas.
- Puiki nakvynė Štutovo mieste Lazurowy Dwor
- Išskirtiniai automobilių nuomos pasiūlymai Lenkijoje
- Skrydžiai į Lenkiją
- Pervežimai iš/į oro uostus
- Autobusų bilietų paieška
Ekskursijos, pramogos, bilietai į lankomus objektus