Maljorka | Ispanija
Maljorka – Balearų salyno pažiba
Maljorka yra didžiausia Balearų salyno sala esanti Viduržemio jūroje, jos sostinė Palma. Nors saloje yra vos 869 tūkst. gyventojų (2010 m.), tačiau jos oro uostas yra vienas iš labiausiai apkrautų, saloje kasmet atvyksta apie 24 mln. turistų iš įvairių pasaulio kampelių, arba tos pačios Ispanijos gyventojų. Sala yra mėgstama dėl savo gero klimato (nors vasaros būna ypač karštos), gražių paplūdimių, puikių geografinių sąlygų dviračių turizmo mėgėjams. Maljorka patiks visiems, nes joje bus ką veikti tiek aktyvaus, tiek pasyvaus poilsio mėgėjams.
Maljorkos sostinė – Palma
Lankomiausias objektas Palmoje yra Katedra (Catedral-Basílica de Santa María de Mallorca), kuri pastatyta maurų laikų mečetės vietoje, Katedra yra 121 m ilgio, 40 m pločio, o jos nava – 44 m aukščio. Palyginimui, centrinės navos aukštis siekia 33 m Notre Dame de Paris, 38 m Reimse, 42 m Notre-Dame d’Amiens ir 48 m Saint-Pierre de Beauvais, aukščiausia iš visų gotikinių katedrų. Suprojektuotas katalonų gotikos stiliumi, tačiau su Šiaurės Europos įtaka, statyti 1229 m. pradėjo Aragono karalius Jokūbas I, o baigė tik 1601 m. Ji yra senajame Palmos mieste virš buvusios Romos miesto citadelės, tarp La Almudainos karališkųjų ir vyskupų rūmų. Nuo katedros atsiveria vaizdas į Parc de la Mar ir Viduržemio jūrą.
1901 m. praėjus penkiasdešimčiai metų nuo katedros restauravimo pradžios, Antoni Gaudi buvo pakviestas perimti projektą. Nors kai kurios jo idėjos buvo priimtos – choro perkėlimas iš vidurinės navos į arčiau altoriaus, Gaudi 1914 m. po ginčo su rangovu atsisakė savo darbo. Suplanuoti pakeitimai iš esmės buvo kosmetiniai, o ne struktūriniai ir netrukus po to projektas buvo atšauktas.
Darbo laikas: pirmadienis-penktadienis 10.00 iki 17.15 val.; šeštadienį 10.00 iki 14.15 val.; sekmadienį nedirba. Įėjimo kaina: katedra 10 EUR, katedra ir terasa 25 EUR.
Adresas: Plaça de la Seu, s/n, Centre, 07001 Palma, Illes Balears, Ispanija. Koordinatės: 39.567437959565616, 2.648287070295147
Karališkieji La Almudaina rūmai, datuojami XIV a., yra oficiali karaliaus ir karalienės rezidencija jų viešnagės Maljorkoje metu. Kartu su Palmos katedra, tai yra Balearų salų sostinės orientyras. Rūmuose atsispindi meniniai stiliai sekę vienas kitą per visą salos istoriją. Karališkoji La Almudaina pilis yra Maljorkos miesto dalyje, kurioje nuo romėnų laikų buvo gyvenviečių ir kuri galbūt nuo tada buvo salos valdžios būstinė. Dabartinės pilies makete vis dar galima rasti arabų citadelės, kuri buvo minima XII ir XIII a. Pilis buvo pastatyta XIV a. pradžioje tarp 1305–1314 m. Jokūbui II ir klestėjo kaip Maljorkos karalių teismo vieta pirmoje to amžiaus pusėje. Nuo Pilypo II Aukščiausiojo Teismo būstinė, vicekaraliaus ir generolo kapitono rezidencija ir Karališkojo paveldo administracinis centras saloje, Almudaina šiuo metu yra oficiali Jo Didenybės Karaliaus rezidencija jo vizitų Maljorkoje metu.
Tai dabartinė oficialių karališkosios šeimos priėmimų vieta, o balto marmuro liūtas saugomas kaip priminimas apie musulmonišką praeitį. Gotikinė arba pagrindinė salė, tai didelė, iškilmingai atrodanti ir beje svarbiausias Almudainos rūmuose. Ji buvo pastatyta valdant Jokūbui II ir nuo tada buvo naudojamas švęsti didžiąsias šventes ir priimti ambasadorius. Reformuotas Pilypo II laikais.
Darbo laikas: antradienį – sekmadienį 10.00 – 18.00 pirmadienį nedirba. Nemokamas įėjimas ketvirtadienį – sekmadienį 15 – 18 val. Įėjimo kaina 7 EUR.
Belverio pilis (katalonų k. Castell de Bellver) – gotikinio stiliaus pilis ant kalvos, 3 km. į vakarus nuo Palmos centro, Maljorkos saloje, Balearų salose, Ispanijoje. Jis buvo pastatytas XIV a. Maljorkos karaliui Jokūbui II ir yra viena iš nedaugelio apskritų pilių Europoje. Iš pradžių ji buvo Maljorkos karalių rezidencija, o vėliau ilgą laiką naudotas kaip karinis kalėjimas. Panašu, kad pilies planą, apskritą aukštą su apvaliais bokštais, įkvėpė viršutinis Erodono kompleksas – XV m. pr. Kr. rūmai ant kalvos Vakarų Krante, kurie taip pat buvo apskriti ir turėjo didelį pagrindinį bokštą ir tris nedidelius bokštai taip pat. Jie pritvirtinti, o pagrindinis yra sujungtas su kompleksu aukštu tiltu per aplinkinį griovį. Pagrindinę įtvirtinimo dalį pastatė architektas Pere Salvà, kuris taip pat dirbo statant Karališkuosius La Almudainos rūmus, kartu su kitais mūro meistrais 1300 –1311 m. Aragono ir Maljorkos karaliui Jokūbui II. Pastatui buvo panaudota uola nuo kalvos, kurioje stovi pilis, todėl galiausiai atsirado įtrūkimų. Jo viduryje yra šulinys, o tai rodo, kad apačioje yra cisterna. Patys rūmai sukonstruoti kaip dviejų aukštų pastatas aplink centrinį kiemą. Visos jo priklausomybės į šį kiemą nukreiptos per gotikinių pusapvalių arkų galeriją.
Darbo laikas, kiekvieną dieną ištisus metus, balandis – rugsėjis pirmadienį nuo 8.30 iki 13.00 val., antradienį šeštadienį nuo 8.30 iki 20.00, sekmadienį ir švenčių dienomis 10.00 iki 20.00 val. Įėjimo kaina 4 EUR.
Adresas: Carrer Camilo José Cela, s/n, Ponent, 07014 Palma, Illes Balears, Ispanija. Koordinates: 39.563750, 2.619338
Maljorkos šiaurinė dalis
Faro de Formentor švyturys, pravažiavus Puerto Pollença miestą, kelias pradeda kilti į vietovę, kurioje rasite keletą geriausių vaizdų Maljorkoje, kaip Es Colomer vaizdas garsiausias salos ir Talaia d’Albercutx, įspūdingas bokštas, stovintis 380 metrų aukštyje. Po šių vaizdų ir prieš pasiekdami garsųjį švyturį, galite sustoti pasinerti į vieną iš dviejų gražiausių paplūdimių šiaurėje: Playa de Formentor ir Cala Figuera, vieną gražiausių ir rečiausiai lankomų paplūdimių rajone. Galiausiai pasieksite Faro de Formentor, įspūdingiausią salos švyturį ir vieną magiškiausių bei romantiškiausių vietų, kur galima stebėti saulėlydį Maljorkoje.
Koordinatės: 39.961462, 3.212296
Alkudija yra Ispanijos autonominės Balearų salų bendruomenės savivaldybė ir miestelis, tai pagrindinis turizmo centras Maljorkos šiaurėje rytinėje pakrantėje. Tai didelis kurortas, populiarus tarp turistų. Alkudijoje gerai išsilaikęs senamiestis su XIII a. pastatytais namais. Senamiestį juosia viduramžių siena, kuria galima užlipti ir sekti ja beveik visame kaime. Prie pat viduramžių miesto sienų, priešais Šv. Jaume bažnyčią, priklausančią senoviniam Polentijos miestui yra išlikę romėnų miesto liekanos. Taip pat yra nedidelis romėnų teatras. Į šiaurę nuo miesto yra bulių arena, datuojama XIX a. Senamiestyje ištisus metus sekmadieniais ir antradieniais vyksta turgus. Sienose yra keletas restoranų ir bistro.
Maljorkos rytinė dalis
Dracho urvai (Caves of Drach urvai), netoli Portocristo miesto yra garsieji Dracho urvai, vienas iš Maljorkos geologinių lobių, kuris kasmet pritraukia tūkstančius lankytojų. Šį kompleksą sudaro keturi požeminiai urvai, kurie jungiasi vienas su kitu ir buvo suformuoti lietaus vandens poveikiu per milijonus metų. Jei nuspręsite aplankyti, galite apžiūrėti interjerą, kad pamatytumėte neįtikėtinus stalaktitus ir stalagmitus, ir baigti kelionę laivu Martel ežere, didžiausiame Europos požeminiame ežere, stebint klasikinės muzikos koncertą. Už kelių kilometrų yra Hamso urvai.
Dracho urvai yra garsiausia ir labiausiai lankoma urvų grupė Maljorkoje: Juodasis, Baltasis, Luiso Salvadoro ir Prancūzų; pasiekti visus juos kartu 2,4 km ilgio ir 25 m gylio, tikrai šaunu! Vidaus temperatūra išlieka pastovi esant 21 ° C temperatūrai, esant 80% drėgmei. Dracho urvai buvo sukurti dėl lietaus vandens, prasiskverbiančio į kalkakmenį, vyraujančią salos uolą, o jo ryšio su išore atveju – dėl erozijos, kurią sukėlė nuolatinis jūros bangų plakimas ant uolų. Šis lėtas, šimtmečius trukęs erozijos procesas sukūrė urvus ir ežerus, stalaktitus ir stalagmitus, kurie kai kuriais atvejais yra susiję ir sudaro gražias kolonas, kuriomis galime grožėtis šiandien. Nors yra įrašų, kad Dracho urvai jau buvo žinomi viduramžiais, jo rimtus tyrinėjimus 1880 m. atliko M.F. Willas ir 1986 m. E.A. Martelis, atradęs urvą, kuriame yra jo vardu pavadintas ežeras – Martelio. Ekskursijos po urvus kulminacija lankytojams bus pasiplaukiojimas valtimi ir klasikinės muzikos koncertas. 1922–1935 m. urvai buvo šiek tiek modifikuoti, kad būtų apgyvendinti ir eksploatuojami: atidarytas įėjimas, padaryti takai ir laiptai bei elektrinis apšvietimas, suprojektuotas inžinieriaus P. Buigas.
Darbo laikas: nuo kovo 13 iki spalio 31 d.: 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17 val. Įėjimo kaina 17,50 EUR. Patariama sezono metu bilietus nusipirkti iš anksto, tą galite padaryti ir internetu.
Adresas: Ctra. de les Coves, s/n, 07680 Porto Cristo, Illes Balears, Ispanija. Koordinatės: 39.535934, 3.330509
Maljorkos vakarinė dalis
Valdemosa (Valldemossa (katalonų tarimas: [vəʎðəˈmo.sə])) – kaimas ir savivaldybė Maljorkos saloje, Ispanijos autonominės Balearų salų bendruomenės dalis. Jis garsėja vienu orientyru: Karališkuoju Valldemossos namu, pastatytu 14-ojo a. pradžioje, kai mistikas ir filosofas Ramonas Llullas gyveno šioje Maljorkos vietovėje. Nuo XIX-ojo a. Valldemossa buvo reklamuojama tarptautiniu mastu kaip išskirtinio grožio vieta, daugiausia dėl žymaus keliautojo ir kultūros rašytojo, Austrijos arkivyskupo Ludwigo Salvatoro meilės. Valldemossa yra Catalina Thomas, Maljorkos globėjos, gimtinė. Valldemossa yra labai patraukli turistinė vieta, nes ji rodo ankstyvąją ispanų kultūrą. Yra daugybė parduotuvių ir restoranų, kuriuose galima mėgautis ispanų kultūra.
Neįtikėtinos Sierra de Tramuntana kalnų grandinės širdyje rasite Soler (Sóller), vieną gražiausių ir svarbiausių kaimų, kuriuos galite pamatyti Maljorkoje, į kurį galėsite patekti tik automobiliu per garsųjį tunelį, važiuodami kalnų perėja arba naudodamiesi mediniu geležinkeliu, kuris prasideda Palmoje. Jos privilegijuota vieta ir istorinis centras iš karto nukels jus atgal į laiką, į tą akimirką, kai savivaldybė suklestėjo dėl gausybės apelsinų pasėlių, kurie buvo eksportuojami į Prancūziją, kai vietovė buvo izoliuota nuo likusios salos dalies kalnuose. Soler yra ideali vieta tyrinėti pėsčiomis ir mėgautis senamiesčiu, kuriame yra įspūdinga Sant Bartomeu bažnyčia ir kur yra puikių modernistinių pastatų, parduotuvių, kavinių ir restoranų. Būtinai išbandykite garsiuosius ledus iš „Fet a Sóller” ledų salono! Nuo Soller galima laivu plauti iki Sa Calobra and Torrent de Pareis.
Torrent de Pareis viena gražiausių Maljorkos įlankų, kuri garsėja savo vandens spalva, puikiu kraštovaizdžiu ir įdomiomis uolų formomis, puošiančiomis šį natūralų ir laukinį anklavą. Dažnai painiojama su Sa Calobra įlanka, kuri yra šalia jos ir yra tokia pat įspūdinga. Sa Calobra vietovę Unesco paskelbė pasaulio paveldo objektu kultūrinio kraštovaizdžio kategorijoje ir nenuostabu, kelias į Sa Calobra, uostas ir ansamblį sudarančios įlankos bei paplūdimiai, taip pat įspūdingas „Torrent de Pareis” palieka lankytojus be žado. Nuo Solle Puerto de Sóller galima laivu plauti iki Sa Calobra and Torrent de Pareis Plaukimas į abi puses kainuoja 32 EUR.
Garsusis uostas Puerto de Sóller taip pat yra viena gražiausių lankytinų vietų saloje ir viena populiariausių lankytinų vietų, kai reikia apsistoti Maljorkoje, dėl pajūrio promenados žavesio, natūralios aplinkos ir plataus kokybiškų paslaugų bei apgyvendinimo asortimento.
Maljorkos pietinė dalis
Es Trenc karibų jūra primenantis paplūdimys su krištoliniu vandeniu. Jame yra trys neribotos zonos (Arenal den Tem, Arenal den Tenc ir Playa de Es Trenc), kurios tęsiasi nuo Ses Covetes, kitos neįtikėtinos paplūdimio zonos, kurios turi tą pati krištolinio vandens grožį kaip ir Es Trenc, tačiau yra mažiau perkrauta, nes ji nėra taip gerai žinoma, iki Colonia de Sant Jordi. Es Trenc yra dalis Es Trenc – Salobrar de Campos ypatingos svarbos gamtinės teritorijos, kuriai taip pat priklauso už jos esantys druskos augalai, antra pagal svarbą šlapžemių teritorija Maljorkoje po S’Albufera, kurioje kasmet lankosi šimtai paukščių rūšių. Be to, Es Trenc paplūdimys yra tikras aplinkosaugos judėjimo simbolis Maljorkoje, paskutinėje didelėje gerai išsilaikiusioje smėlio zonoje, kurioje nėra netoliese esančių statinių. Šiame paplūdimyje galite praktikuoti nudizmą, mėgautis smulkiu baltu smėliu ir skaidriais, sekliais vandenimis ir pasivaikščioti po jo apylinkes, iš kur galite pamatyti neįtikėtiną kopų sistemą, kurioje auga jūros lelijos ir usnys.
Gamtos parkas Mondrago (Parc natural de Mondragó ), Mondrago gamtos parkas, kurio plotas yra daugiau nei 700 hektarų, yra į pietus nuo Maljorkos salos. Jis buvo paskelbtas gamtos parku 1992 m. Tai taip pat yra ypatingos svarbos gamtos teritorija (ispaniškai ANEI) ir yra Maljorkos salos dalis. Natura 2000 tinklas kaip speciali paukščių apsaugos teritorija (SPA) ir bendruomenės svarbos teritorija (BST). Šis gamtos draustinis sudarytas iš skirtingų aplinkų mozaikos, kuri suteikia jam didelę kraštovaizdžio įvairovę: laukinių alyvmedžių ir pušų miškai. Medžiai, orchidėjos ir ąžuolai, sausi dirbami laukai, gėlo vandens s’Amarador tvenkinys, sūrus Fonts de n’Alis vanduo ir įspūdinga nukirpta pakrantė. Čia taip pat yra viena garsiausių Maljorkos įlankų: Cala Mondragó. Mondragó gamtos parkas siūlo įvairų kraštovaizdį ir daugybę takų, kviečiančių tyrinėti ir įvertinti turtingą jo ekosistemą. Parką galite aplankyti pėsčiomis arba dviračiu. Yra įvairių maršrutų, tarp kurių galite pasirinkti iš keturių galimų maršrutų, kurie priartins jus prie tipiškiausių ir būdingiausių tradicinės Maljorkos architektūros elementų.
Gamtos parko Mondrago maršrutai:
1. „Ses fonts de n’alis“, šis maršrutas eina nuo Ses Fonts de n’Alis automobilių stovėjimo aikštelės iki to paties pavadinimo paplūdimio ir kerta laukinių alyvmedžių ir pušų mišką, besiribojantį su parko sūraus vandens tvenkiniu. Šis maršrutas apima apsilankymą Mirador de sa Font de n’Alis, iš kurio galite pamatyti dviejų upių sąjungą ir vieną iš paskutinių šlapžemių šioje Maljorkos vietovėje. Nors svarbiausia šio maršruto dalis yra gausi fauna ir flora, kurią rasite. Lengvas, atstumas 640 m, trukmė 15 min
2. ,,Sa guàrdia d’en garrot’’ maršrutas, tai žiedinis maršrutas, prasidedantis nuo Caló d’en Garrot, tiesiai į kairę nuo Ses Fonts de n’Alis paplūdimio. Ryškiausios šio maršruto ypatybės – apžvalgos aikštelės (rasite iki 3) ir nedidelė Caló des Borgit įlanka. Lengvas, trukmė 25 min, atstumas 940 m.
3. ,,S’amaradoro’’ maršrutas eina per S’Amarador apylinkes ir jo drėgną zoną. Beveik žiedinis maršrutas prasideda Ca sa Muda automobilių stovėjimo aikštelėje S’Amarador paplūdimyje. Šis maršrutas išsiskiria didele biologine įvairove, nes eina per vieną iš nedaugelio lagūnos zonų, likusių šioje Maljorkos pakrantės zonoje. Be to, tai leis jums atrasti S’Amaradoro srovę ir jo tvenkinį pirmuoju asmeniu. Visi pėsčiųjų maršrutai Mondragó gamtos parke gali būti vykdomi tiek vasarą, tiek žiemą ir tinka visiems. Lengvas, trukmė 25 min, atstumas 1100 m
O taip pat:
- Geriausias laikas keliauti į Maljorką yra gegužės-birželio, rugsėjo-spalio mėn, kadangi vasaros metu būna labai karšta;
- Puikiai susikalbėsite anglų kalba;
- Lauktuvės iš Maljorkos, tai keramikos gaminiai, drabužiai, tekstilė, organinių perlų, kuriuos gamina Maljorkoje esanti gamykla ,,Majorika”, Maljorkoje kasamos druskos ,,Salinas d’Es Trenc”;
- Apsistoti galite: Eurostars Marivent
- Išskirtiniai automobilių nuomos pasiūlymai Ispanijoje
- Traukiniai Ispanijoje
- Skrydžiai į Barseloną
- Pervežimai iš/į oro uostus
- Autobusų bilietų paieška
Ekskursijos, pramogos, bilietai į lankomus objektus