Birštonas
Birštonas – kurortinis miestas Lietuvoje
Birštonas – Lietuvos miestas, kuris pirmą kartą paminėtas 1382 m. vokiečių Vygando Marburgiečio kronikoje, joje minimi kryžiuočiai, besirengiantys pultį medinę pilį ant stataus kalno ties sūriu vandeniu, vadinamą „Birsten“. Po Žalgirio mūšio Birštonas tapo didžiųjų kunigaikščių medžioklės dvaru, o miestelio kaip kurorto veikla pasidėjo XIX a. viduryje. 1855 m. pastatyta pirmoji gydykla, o 1879 m. atrastas mineralinis šaltinis.
Ką pamatyti:
Birštono apžvalgos bokštas, kurio aukštis 51 m, o apžvalgos aikštelė yra 45 m aukštyje. Įveikus 300 bokšto laiptelių, lankytojams atsiveria Lietuvos upės Nemuno kilpa. Priešais bokštą įrengta atokvėpio aikštelė ir stendas, kuriame galima susipažinti su Nemuno kilpų regioninio parko kraštovaizdžiu.
Koordinatės: 54.603635, 24.012816
Birštono piliakalnis (Vytauto kalnas) siejamas su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais. Manoma, kad ant šio piliakalnio buvo medinė pilis, kuria naudojosi Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Viduramžiais piliakalnis tarnavo kaip strateginė vieta, iš kurios buvo stebima aplinka ir ginama teritorija nuo kryžiuočių.
Istoriniai šaltiniai mini, kad ant piliakalnio stovėjo Birštono pilis, kuri buvo pastatyta apie XIV a. ir veikė kaip gynybinė tvirtovė prieš kryžiuočių puldinėjimus.
Piliakalnis buvo tiriamas nuo XIX a., o jo apylinkėse rasta įvairių archeologinių radinių, kurie liudija apie seną gyvenvietę šalia piliakalnio. Šie radiniai rodo, kad žmonės šioje vietovėje gyveno nuo ankstyvųjų laikų, o s piliakalnis turėjo svarbią reikšmę senovės gyventojams.
Šiandien Birštono piliakalnis yra populiari turistinė vieta. Iš jo viršaus atsiveria įspūdinga panorama į Nemuno vingius ir apylinkes. Piliakalnio teritorijoje įrengti takai ir laiptai, kurie leidžia lankytojams patogiai pasiekti viršūnę, nuo kurios atsiveria nuostabi panorama į Birštono miestelį ir Nemuno vingį.
Koordinatės: 54.597102, 24.034355
Škėvonių atodanga yra vienas iš įspūdingiausių geologinių paminklų Birštone ir aplinkiniuose Nemuno kilpų regionuose. Ši atodanga yra puikus gamtos reiškinys, kuris atskleidžia Lietuvos žemės gelmių istoriją bei unikalią kraštovaizdžio formavimosi raidą.
Škėvonių atodanga yra geologinis paminklas, kuris parodo daugiau nei 20 tūkst. m. senumo geologinius sluoksnius, tai ledynmečio suformuotas darinys, kuris susidarė, kai tirpstantys ledynai judėjo per dabartinę Lietuvos teritoriją. Atodangoje matomi nuosėdų sluoksniai yra puikus įrodymas apie šio regiono geologinę istoriją.
Atodanga driekiasi apie 1.3 km palei Nemuno upę, o jos aukštis siekia apie 33 m, todėl tai yra viena iš aukščiausių ir labiausiai matomų vietų Nemuno kilpų regioniniame parke. Nuo atodangos atsiveria puikūs vaizdai į Nemuno vingius ir Birštono apylinkes.
Ši vieta yra ne tik geologiniu, bet ir biologiniu požiūriu svarbi, atodangos šlaituose auga daug retų ir saugomų augalų rūšių, todėl ji yra įtraukta į saugomų teritorijų sąrašą. Šalia esantis Škėvonių geomorfologinis draustinis saugo unikalų kraštovaizdį, kur kartu susipina geologinės struktūros ir vertinga augmenija.
Koordinatės: 54.604861, 24.003467
Birštono kurhauzas yra vienas iš svarbiausių Birštono kurorto simbolių ir kultūros paveldo objektų. Tai pastatas, kuris per ilgą savo istoriją buvo reikšminga vieta tiek Birštono miestelio kultūriniam gyvenimui, tiek poilsiautojų pramogoms.
Statinys pastatytas XIX a., kada Birštonas pradėjo sparčiai vystytis kaip kurortas, jis buvo vienas iš pagrindinių pastatų, kuriuose susirinkdavo poilsiautojai iš visos Lietuvos bei kitų šalių. Kurhauzai paprastai buvo kurortų socialinio gyvenimo centrai, juose vykdavo įvairios pramogos, koncertai, pobūviai ir susitikimai.
Šiandien Birštono kurhauzas veikia kaip kultūros centras ir yra viena svarbiausių renginių erdvių mieste. Čia organizuojami koncertai, parodos, konferencijos, įvairūs kultūriniai renginiai ir miesto šventės. Šioje vietoje susiburia tiek vietos gyventojai, tiek kurorto lankytojai.
Adresas: B. Sruogos g. 2, Birštonas. Koordinatės: 54.600252, 24.033365
Birštono muziejus buvo įkurtas 1967 m. ir yra viena seniausių bei svarbiausių šio kurorto kultūros įstaigų. Muziejus iš pradžių buvo nedidelis, bet laikui bėgant augo, rinkdamas ir saugodamas įvairius eksponatus, susijusius su Birštono ir Nemuno kilpų regiono istorija.
Birštono muziejuje eksponuojami istoriniai, kultūriniai ir gamtos paveldo objektai susiję su Birštono kurorto istorija.
Adresas: Vytauto g. 9, Birštonas. Koordinatės: 54.604649, 24.032504
„Birutės vila“ mineralinio vandens paviljonas. Pastato viduje aplink sūraus vandens baseiną su fontanėliais išdėlioti gultai, ant kurių atsigulę galite ramiai ir giliai kvėpuoti druskingu mineraliniu vandeniu.
Darbo laikas: 10:00 – 18:00 val, pietų pertrauka 14:00 – 15:00 val. Lankymasis nemokamas
Adresas: B. Sruogos g. 1A, Birštonas. Koordinatės: 54.599637, 24.034802
Mineralinio vandens garinimo bokštas ,,Druskupis”, tai vienintelis toks Lietuvoje – mineralinio vandens garinimo statinys Birštone, kur galima mėgautis ypatingai sveiku „jūrinio efekto“ oru.
Statinio konstrukcija yra medinė, sudaryta iš eglinių šakų, kurios naudojamos vandens garinimo procesui. Mineralinis vanduo teka per šias šakas ir garuodamas prisotina orą mineralais, tokiais kaip druska ir kitais sveikatai naudingais elementais. Šis procesas sukuria unikalią, sveikatai naudingą aplinką, kurioje žmonės gali praleisti laiką, tiesiog vaikščiodami aplink statinį arba sėdėdami šalia jo.
Adresas: Algirdo g. 21, Birštonas. Koordinatės: 54.608652, 24.032888
Kneipo sodas yra unikali sveikatinimo ir poilsio erdvė, įkvėpta vokiečių kunigo ir natūropato Sebastian Kneipp sukurto gydymo metodo, kuris pagrįstas natūraliais elementais: vandeniu, judėjimu, sveika mityba, žolelėmis ir subalansuotu gyvenimo būdu. Ši erdvė sukurta tam, kad lankytojai galėtų natūraliai stiprinti sveikatą ir atpalaiduoti kūną bei protą.
Sodo infrastruktūra yra įrengta taip, kad lankytojai galėtų patirti įvairias sveikatinimo procedūras:
• Basų kojų takai: specialiai suformuoti takai, skirti vaikščioti basomis įvairiais paviršiais, tokiais kaip akmenukai, smėlis ar žvyras, kas suaktyvina kraujotaką ir stiprina organizmą;
• Vandens baseinėliai: sodas turi baseinėlius, kuriuose lankytojai gali mirkyti kojas bei rankas šaltame vandenyje, taip pagerindami kraujo apytaką ir sustiprindami imunitetą;
• Augalų zonos: sode auga įvairūs vaistiniai augalai ir žolelės, kurių kvapai ir aplinka padeda atsipalaiduoti ir atkurti emocinę pusiausvyrą.
Adresas: Birutės g. 16, Birštonas. Koordinatės: 54.600872, 24.033912
O taip pat:
- Atsigaivinkite Geltonojoje buvietėje (veikia šiltuoju metų laiku), tik nepamirškite su savimi atsinešti puodelio ar gertuvės. Koordinatės: 54.599765, 24.033533
- Pasivaikščiokite Birštono Nemuno krantine;
- Birštono turizmo informacijos centras. Adresas: B. Sruogos g. 4, Birštonas Koordinatės: 54.600358, 24.032555
- Pramogaukite su visa šeima „Pramogų kalnas“ ilgiausia ir ekstremaliausia rogučių trasa, kurios ilgis 600 m. Adresas: N. Silvanavičiaus g. 4, Birštonas.
- Viešbučiai: Royal SPA Residence arba arčiau miesto esantis Vytautas Mineral SPA